Yol Çizgisi | Kenar Çizgisi

Yol Çizgisi

yol çizgisi boyama1

Yol Çizgisi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Özellikle otoparklar, fabrikalar gibi yerlerde araç geçişlerinin düzenlenmesi, depolanacak malzemelerin kategorize edilmesi, araçların park edilmesi, yol güzergahının belirlenmesi, iş yapabilme alanına belli sınırlar konulması gibi durumları belirlemek amacıyla zemine uygulanan boyalar ile çekilen çizgilere yol çizgisi denir. Günlük hayatta otopark yol çizgileri AVM lerin otoparklarında, açık veya kapalı bir çok otoparkta güvenli ve düzenli bir şekilde araç parkına ve trafiğine önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Kullanımı oldukça yaygın olan otopark yol çizgileri konusunda deneyimli ekibimiz ile otoparklarınızda uzun ömürlü, kaliteli ve kullanışlı yol çizgileri uygulaması gerçekleştirmekteyiz.

Fabrikalarda yol çizgisi; iş güzergahının belirlenmesi, depo alanları, çalışma alanları, sevkiyat alanları gibi bir çok bölgenin belirlenerek hem iş sağlığı ve güvenliği açısından hem de fabrika çalışma standartlarının yüksek olması açısından önem teşkil etmektedir. Fabrikalarda çok ciddi bir planlama yapılarak; tüm proses basamaklarının tek tek kontrol altında alınması amacıyla çizgilendirme ile çalışanlara sağlıklı bilgiler verilir. Ayrıca alan tasarrufu sağlanmış olur. Çalışanlar gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra ise yol çizgilerinin de yardımı ile nasıl bir işlem yapacaklarına dair güzergahı da bilmiş olurlar. Yol çizgisi ve uyarı çizgileri için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yol Çizgileri Nasıl Uygulanır?

Yol çizgilerinin uygulanmasından önce zeminin türü belirlenmeli ve kullanılan boya çeşidi de buna göre şekillendirilmelidir. Çünkü zemin durumuna göre aynı gruptan bir yol çizgi boyası belirlenmediğinde; çizginin uygulanması esnasında sorunlarla karşılaşılacak, kullanım ömrü düşecek ve bu da maliyetlere yansıyacaktır. Bu nedenle boya çeşidinin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Zeminin yüzeyi temizlenmeli; tozdan, kirden ve pürüzden arındırılmalıdır. Pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi işlemi yapılmalıdır. Zemin beton ise zımparalama işlemi gerçekleştirilebilir. Zemin epoksi, poliüretan, pvc gibi malzemelerden üretilmiş ise gerekli tamiratların yapılması gerekmektedir.

Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra belirtilen kalınlık ve uzunlukta yol ve uyarı çizgilerinin şekilleri belirlenir, işaretlenir ve şeritler çekilerek yol çizgi boyalarının uygulama alanı sağlıklı bir hale getirilir. Sonrasında uygulama yapılmaya başlanır. Uygulama; alana, kullanılacak boyaya göre değişkenlik gösterebilir. Bir yerde işaret tabancası ile yapılabilen uygulama, diğer yerde rulo ile sürülerek de yapılabilmektedir. Hatta sıcak veya soğuk yol çizgisi uygulamaları da gerçekleştirilebilmekte ve bunun için özel yol çizgisi cihazları kullanılabilmektedir.

Zemininiz için en ideal yol çizgisi metodunu, çeşidini ve diğer tüm bilgilendirmeleri öğrenmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Call Now ButtonHEMEN ARA FİYAT AL!