Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Zemin Kaplama Sistemleri

epoksi, poliüretan, polyurea1

Poliüretan Zemin Nedir?

Poliüretan malzeme laboratuvar ortamında sentezlenen ve sonrasında seri üretimine geçilen bir polimer malzemedir. Yıllarca bir çok alanda kullanılmıştır. Binlerce türevi ile günümüzde hemen her alanda kullanımı olan bu ürün zemin kaplama malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Kullanıldığı zemine çok sağlam bir şekilde tutunan ve zemini gerek darbelere, gerekse aşınma ve kırılmalara karşı koruyan bir sisteme sahiptir. Özellikle ağır iş yapan sanayilerde, endüstriyel üretim yapan bölgelerde çokça tercih edilir.

Poliüretan Nasıl Elde Edilir?

Poliüretan ilk olarak 1930 'lu yıllarda Alman bilim adamları tarafından sentezlenmiştir. Polimerin sentezlenmesi için diizosiyanat ve diol bileşikleri kullanılmış ve bir dizi polimerik reaksiyondan sonra makromoleküler bir yapı elde edilmiştir. İlk olarak sert köpük halinde elde edilen bu bileşik, daha sonra çeşitli yöntemlerle sentezlenmesi geliştirilerek çok farklı alanlar için kullanıma sunulmuştur. Örneği bunlardan bazıları poliüretan bardaklar, bazı lastikler, ambalajlar ve dahası... Poliüretan eldesi ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için tıklayınız.

how_it_works_22
how_it_works_33

Poliüretan Zemin Kaplama Uygulaması Nasıl Olur?

Poliüretan zemin kaplama uygulamasının belli sıcaklıklarda ve belli ölçülerde, aşağıdaki gibi uygulanması gereklidir:

Uygulama Zemini Hazırlanır: Zeminin pürüzsüz, temiz, tozsuz ve nemden arındırılmış bir hale getirilmelidir. Varsa zeminlerdeki çatlaklar da onarılmalıdır. Çekilecek olan astar tamamen kuru bir yüzeye uygulanmalıdır.
Astar Kat Uygulanır: Astar kat zemine uygulanacak ilk kattır ve beton yüzeyi, daha sonra uygulanacak olan epoksi malzemeye uygun hale getirir. Yapışkan ve sağlamlaştırıcı özelliği ile zemini kenetler. Betonun daha sağlan ve kırılmaz bir hale gelmesini sağlar. Poliüretan malzeme ile betonun ayrılmaz bir şekilde tutunmasını sağlar.
Ara Kat Uygulaması: Astar uygulamasından sonra poliüretanın genelikle quartz kumu ile birlikte, belli ölçülerde astar üzerine uygulanması işlemidir. Bu uygulama ile zeminde güçlü bir izolasyon sağlanır. Ayrıca yumuşak bir basım hissi verdirir. Çekme ve germe mukavemetinin esas gerçekleştiği katmandır. Son kat uygulaması ile bir bütün olarak hareket eder.
Son Kat Uygulama: Poliüretan zemin kaplama uygulamasında kullanıcıların gördüğü kat uygulamasıdır. Bu uygulama mat veya istenildiğinde parlak bir yapıda olabilir. Kaymaz, kolay kolay aşınmaz ve çizilmez, temizliği kolay, onarımı kolay ve hijyenik bir yapıdadır. Uygulama sonrası reaksiyonunu tamamladığında çok sağlam bir zemin ortaya çıkmaktadır.
Çizgi ve Desen Uygulaması: Özellikle otopark, hastane ve fabrika zeminlerinde işaretlemeler ile yönlendirmeler gerçekleşir. Son kat uygulamadan sonra isteğe göre çizgi çalışması ve desen çalışması gerçekleştirilebilmektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Beton zeminler ve çelik yüzeyler başta olmak üzere bir çok zemin çeşidine uygulanabilmesine rağmen en iyi sonucu beton zeminlerde vermektedir. Özellikle fabrikalarda ağır iş yapılan bölgelerin sağlam bir zemine sahip olması için tercih sebebidir. Bunun dışında esnek ve estetik görünümü sayesinde cafeler, depolar, alışveriş merkezlerinde de kullanılmaktadır. Hijyenik olması nedeni ile de hastanelerde ameliyathanelerde, laboratuvar ortamlarında ve kimyasallara karşı dirençli bir yapıda olması nedeni ile de asit ve baz ile çalışan kimya firmalarında, medikal mağazalarında kullanılabilmektedir.

4
Call Now ButtonHEMEN ARA FİYAT AL!