Epoksi Zemin Kaplama
EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA FİYATLARI VE ZEMİNDE KALKMA SORUNU
12 Mayıs 2018
epoksi-poliuretan-zemin-arasindaki-fark
EPOKSİ ZEMİN VE POLİÜRETAN ZEMİN ARASINDAKİ FARKLAR
12 Mayıs 2018

KARBAMAT NEDİR?

karbamat

Karbamat -N-(C=O)-O- fonksiyonel grubuna sahip olan tüm organik bileşiklere verilen genel isimdir. Aslında bir nevi ester yapısıdır ancak diğer bir tarafı bir fonksiyonel grup ile birleştiğinde amit görünümündedir.

Kararsız bileşikler olan karbamik asit veya karbonik asitten, sırasıyla karbamatlar, RO(CO)NHR’, ve dialkil karbonatlar, RO(CO)OR, gibi kararlı esterler elde edilebilir. Esterler inorganik asitlerden de oluşabilirler, örneğin dimetil sulfat bir esterdir ve bazen “sülfürik asit dimetil ester” olarak adlandırılır.

karbamat

Poliüretan ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Poliüretan, karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimerdir.

“Karbamatların isimlendirilmeleri esterler gibi yapılır. Ester grubundaki radikalin (alkol artığının) isminin sonuna, karbamat sözcüğü getirilir; azot üzerinde sübstitüentler varsa, karbamat sözcüğünden önce bunların isimleri yazılır. Ester grubundaki radikalin ismi yerine, doğrudan doğruya karbamatı oluşturan alkolün ismi de kullanılabilir; alkolün isminden sonra karbamat sözcüğü ve varsa sübstitüentleri gösteren ekler yazılır. Bileşik ana yapı veya başka bir gruba göre isimlendirildiği taktirde, karbamoiloksi öneki kullanılır; azot üzerinde sübstitüentler varsa önekten önce bunların isimleri yer alır. Örnek olarak aşağıdaki isimlendirmeleri inceleyebilirsiniz:

CH3CH2CH2OCONH2 (Propil karbamat), (Propanol karbamat), (Karbamoiloksipropan)

CH3CH2CH2OCONH-CH3 (PropilN-metilkarbamat), (PropanolN-metilkarbamat), (N-Metilkarbamoiloksipropan)”

Call Now ButtonHEMEN ARA FİYAT AL!