EPOKSİ ZEMİN VE POLİÜRETAN ZEMİN ARASINDAKİ FARKLAR

karbamat
KARBAMAT NEDİR?
12 Mayıs 2018
Cafe epoksi zemin kaplama
CAFE EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA
29 Mayıs 2018

EPOKSİ ZEMİN VE POLİÜRETAN ZEMİN ARASINDAKİ FARKLAR

epoksi-poliuretan-zemin-arasindaki-fark

Gerek epoksi zemin kaplama gerekse poliüretan zemin kaplama ürünü, sahip olduğu özellikler ile birçok alanda tercih edilmektedir. Bazen aradaki belirgin farklar nedeni ile biri diğerine nazaran tercih sebebi olabilmektedir. Kullanım alanlarına; kimyasal, ısısal, mekanik dirençlerine göre ve daha düşünülmesi gereken başka özelliklere göre de hangi zemin kaplama ürününü tercih edeceğiniz konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SERTLİK / YUMUŞAKLIK

Epoksi ürünü, poliüretan ürüne göre daha sert bir yapıya sahiptir. Epoksi malzeme daha dayanıklı bir yapıda olması nedeniyle depolarda, ağır sanayi hizmeti veren fabrikalarda, lojistik işleri ile meşgul olan iş yerlerinde daha yoğun tercih edilmektedir. Poliüretan malzemeler ise epoksiye göre yumuşak olan yapısı sayesinde çarpmalardan kaynaklı kırılganlık göstermeyeceği için oto tamir/bakım istasyonlarında, spor salonlarında vb. tercih edilmektedir.

Epoksi Zemin Kaplama

UYGULAMA YÜZEYİ / UYGULAMA BÖLGESİ

Poliüretan zemin kaplama ürünü genel olarak beton ve çelik tarz yüzeylere uygulanmaktadır. Epoksi malzeme ise hemen hemen her zemin yapısına uygulanabilmesi ile bilinir. UV direnci poliüretan malzemede daha yüksek olduğundan sürekli güneş ışığına ve/veya UV ışınlarına maruz kalınması muhtemel bölgelerde poliüretan zemin kaplama ürününü tercih etmek daha uygun olabilmektedir. Dışarıdaki spor alanlarında daha çok poliüretan kullanılmaktadır. Epoksi malzeme özellikle bu tarz yerlerde kullanılmak istenirse; üzerine ek boya ve cila katmanı konulması gerekir.

YÜZEY ÖZELLİKLERİ

Epoksi ürünün yüzeyi çizilebilmektedir. Bu nedenle çarpma durumlarının yüksek olduğu bölgelerde poliüretan kullanımı daha yaygındır. Poliüretan yumuşak olmasına rağmen çizilmez bir yüzeye sahiptir. Her iki ürünün yüzey ve çatlak tamiratı basittir. Bununla birlikte kolay temizlenen ve antibakteriyel yapıları bulunmaktadır. Hastanelerde, sağlık merkezleri (diyaliz merkezleri, sağlık ocakları, fizik tedavi merkezleri gibi…) ve spor merkezlerinde, havuz kenarlarında, teraslarda, balkonlarda ve daha bir çok yerde kullanılmaktadır.

ISISAL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Genel olarak her iki ürünün de kimyasal dayanıklılığı oldukça iyidir. Özellikle epoksi zemin kaplama sistemleri kimyasal direncinin diğer zemin ürünleri nazaran daha güçlü olması nedeni ile kimyasal işlem görülen laboratuvarlarda ve mekanlarda tercih edilmektedir. Isıya karşı poliüretan zemin kaplama ürünü daha fazla dayanıklılık göstermektedir. Ayrıca çok soğuk ortamların zeminleri de poliüretan ürünü ile kaplanabilmektedir.

Call Now ButtonHEMEN ARA FİYAT AL!