Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Sistemleri

Epoksi Nedir?

Zemin kaplama ürünü olarak günümüzde çok fazla tercih edilen epoksi malzemesi nedir? Nasıl oluşur? Kullanım alanları nerelerdir? Neden çok tercih edilir? Tüm sorularınızın yanıtı burada...

Epoksi Nasıl Elde Edilir?

Epoksi (epoxy) maddesi; ısı verildiğinde sertlik ve kararlılık kazanan ve bu sertlik halini süreklilik arz edecek şekilde koruyan termoster grubu bir plastiktir. Diğer adı ile kimyasal bir reçinedir ve bu reçine polyepoksit bir malzemenin katalizörlüğünde reaksiyona girerek sertleşir ve ayrılmaz, sağlam bir yapı halini alır. Asit, alkali ve/veya su bazlı malzemelere karşı tepkimeye girmez. Uygulanması, diğer zemin malzemelerine göre daha kolaydır. Bu nedenle sağlam bir yapı malzemesi olarak birçok alanda kullanılmaktadır.

how_it_works_22
how_it_works_33

Epoksi malzeme birkaç komponentin bir araya gelmesiyle güçlü bir yapı oluşturmaktadır. İlk aşamada ısı ile sıvı halde bulunan malzeme, belli bir süre içerisinde (7-14 gün aralığında) katılaşır ve sağlamlaşır. Güçlü yapısının yanı sıra hijyenik, anti bakteriyel olması, kolayca temizlenebilmesi ve aşınma direnci ile tercih sebebi olmaktadır. Bu komponentler ile yapıştırıcı özelliği ile ön plana çıkan epoksi, süreklilik arz eden bir yüzey oluşturmakta ve iki malzemenin birbirine tutturulması için de kullanılabilmektedir. Mükemmel mekanik dayanıklılığının yanında ısı direnci sağlamasıyla da bilinen bu madde, yalıtımsal konularda da, sızdırmazlık özelliği ile çok kuvvetli yapılar oluşturmakta kullanılmaktadır.

Epoksi Nerelerde Kullanılır?

Fabrikalar, endüstriyel imalat yapan mekanlar, fuar alanları, showroomlar, depolar, hangarlar, hastaneler, sağlık merkezleri, fizik tedavi merkezleri, spor salonları, ameliyathaneler, otoparklar, özel konutlar, ambarlar ve bir çok mekanda kullanılabilen, kullanıcısını üzmeyen, sağlam, uzun ömürlü, çarpmalara karşı dayanıklılığı ile kolay kolay aşınmayan, hijyenik ve anti-bakteriyel yapısı ile sağlık açısından da güvenle kullanılabilecek bir yapısı bulunmaktadır. Kimyasallar ile reaksiyona kolay kolay girmediği için laboratuvarlarda ve jeneratör gibi imalat yapan yerlerde de kullanılır.

how_it_works_24
Call Now ButtonHEMEN ARA FİYAT AL!